kpi

Magazín KPI

№ 2 / december 2017

Vývoj jazyka pomocou Xtext: videonávod

Tento tutoriál sa venuje technológií Xtext. Pomocou piatich videí opisuje ako vytvoriť vlastný doménovo-špecifický jazyk. Ako príklad je uvedený vlastný jazyk, ktorého výsledkom je PDF s vývojovým diagramom.


Úvod

Xtext je softvérový rámec pre vývoj programovacích a doménovo-špecifických jazykov. Jeho použitie je jednoduché. Definovaním vlastného programovacieho jazyka pomocou gramatiky vygeneruje syntaktický analyzátor (parser), spojovací program (linker), modul pre kontrolu typov (typechecker) a prekladač (compiler). Ako editor pre vlastný jazyk je možné použiť vývojové prostredia Eclipse, IntelliJ IDEA alebo webový prehliadač.

V sérií piatich videí vytvorím vlastný doménovo-špecifický jazyk pre opis vývojových diagramov. Prekladač tohto jazyka vygeneruje LaTeXový kód do súboru. Tento súbor je ďalej preložený LaTeXom, ktorého výsledkom je PDF s vývojovým diagramom už v grafickej podobe.

Inštalácia

V prvom videu sa venujem inštalácií vývojového prostredia Eclipse a pluginu Xtext.

Vytvorenie projektu a gramatiky

V ďalšom videu ukazujem ako vytvoriť Xtext projekt a opisujem ako napísať gramatiku jazyka pomocou Backus-Naurovej formy v projekte.

Validácia kódu

Vo štvrtom videu ukazujem ako urobiť metódy pre validáciu kódu.

Generovanie kódu

V poslednom videu sa venujem implementácii prekladača doménovo-špecifického jazyka do jazyka LaTeX.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.